Úvod > Produkty > Umění

UMĚNÍ

Vedle průmyslové výroby spolupracuje firma KASPER KOVO s.r.o. s celou řadou umělců.
Kromě poskytované finanční podpory (více v sekci sponzoring) se také zabýváme výrobou uměleckých děl dle zadání autora. Mezi nejzajímavější realizace patří projekty se sochaři Čestmírem Suškou
a Michalem Gabrielem.

ŽRALOK FIRMY KASPER
A SOCHAŘE GABRIELA

Sedm metrů dlouhý, šest tun vážící a rozhodně neobyčejný. Takový je žralok, tedy jeho nerezová socha, která vznikla ve firmě KASPER KOVO. Autorem je sochař Michal Gabriel. Ve spolupráci s ním byl pomocí 3D technologií vytvořen model, podle kterého vznikla samotná socha. Žralok vyhrál hlavní cenu na sochařském sympoziu NordArt v Německu a nyní je vystavován na různých galerijních akcích.

Monumentální socha žraloka je vytvořená z nerezového materiálu, kterým firma KASPER KOVO disponuje. Laserem bylo nařezáno 2200 desetimilimetrových nerezových lamel, které se podle návrhu spojují a vytváří tak podobu mořského živočicha. Díky zautomatizování některých procesů při výrobě na tom pracovníci KASPER KOVO pracovali zhruba dva týdny. Vytvoření samotného návrhu pomocí 3D programu SolidWorks trvalo mnohem déle. Podívejte se na video, které celý proces tvorby zachycuje.

NEREZOVÁ SOCHA KONĚ

Po úspěchu, který si odvezla monumentální nerezová socha Žraloka z prestižního sochařského festivalu NordArt, jsme opět navázali na tvorbu se sochařem Michaelem Gabrielem. V dílnách KASPER KOVO vznikalo na přelomu zimy a jara 2019 zbrusu nové dílo. Dvě a půl tuny vážící socha koně, vyrobená z nerezových lamel, je určena pro výstavu v Karlových Varech. Kůň v mírně nadživotní velikosti bude zdobit veřejný prostor lázeňského města.

Tvorba takové sochy představuje mnoho hodin umělcovy přípravy i usilovné práce zručných řemeslníků. Jak probíhá výroba, co jí předchází a jak vypadá spolupráce Michaela Gabriela s námi jako výrobní firmou? Na to odpovídá videoreportáž, kterou můžete zhlédnout zde.

OCELOVÝ JEZDEC

Jako zhmotněný hologram se, při veselé hře světel a stínů zdrcadlících se v nerezu, může zdát socha jezdce. Díky dlouhodobému zájmu sochaře Michala Gabriela instalovat svá díla ve veřejném prostoru, je nyní umístěna na prostranství mezi kašnou a Starou radnicí na Krakonošově náměstí, přímo v centru Trutnova. Její monumentální vzhled byl ale odhalen veřejnosti již v srpnu roku 2020 během festivalu Artu Kus na Bojišti. 

Zajímavostí je, že tato socha vznikla už dříve v několika menších bronzových verzích. Sochařovu touhu spatřit jezdce v mnohem větším rozměru splnila až společnost KASPER KOVO. Jejich socha, složená z centimetrových nerezových segmentů, je vysoká tři metry a váží přes dvě a půl tuny.

MAJESTÁTNÍ LEV

Ocelový lev, vyrobený na zakázku pro majitele z Čeladné, je téměř dva metry vysoký, dva a půl metru dlouhý a přes tunu a půl vážící. Zprvu byl vystaven před trutnovským společenským centrem UFFO v rámci dočasné expozice, kde přitahoval zrak všech kolemjdoucích a vzbuzoval hluboký obdiv. 

Společnost KASPER KOVO proto neváhala a vyrobila podle návrhu sochaře Michala Gabriela jeho dvojče, které se liší pouze vyrytým číslem 2 na noze lva. V listopadu roku 2019 byla tato replika umístěna na Slovanské náměstí před městskou galerii. Trutnované tak mohou i nadále obdivovat jednu z nejoblíbenějších soch novodobé historie a pozorovat jeho její dechberoucí proměnu v průběhu čtyř ročních období.

JEZDECKÁ SOCHA      KARLA IV.

Jezdecká socha velikána českých dějin vznikla rovněž dle návrhu sochaře Michala Gabriela. Je výjimečná nejen svými monumentálními rozměry, ale také unikátní optickou iluzí, kdy se teprve při určitém úhlu pohledu pozorovateli odhalí “vznášející se” svatováclavská koruna
vložená do podstavce sochy.

Model tohoto díla vyhrál v roce 2017 soutěž pořádanou karlovarským Rotary Clubem, který následně inicioval veřejnou sbírku, z níž mělo být uhrazeno zhotovení plnohodnotné sochy. Záměr se vydařil a téměř 6 metrů vysoké a 20 tun vážící dílo bylo 7. 5. 2022 odhaleno na Divadelním náměstí v Karlových Varech.