První březnový den proběhlo na pražském Žofíně předávání cen EY Podnikatel roku 2021. Pošesté v historii soutěže byla v jejím rámci udělena také Cena České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění. Jejím letošním výhercem se stali Rudolf a Renata Kasperovi z trutnovské společnosti KASPER GROUP s.r.o. Porota v jejich případě ocenila rozmanitou a rozsáhlou podporu kultury a umění v královéhradeckém kraji.

Manželé Kasperovi podporují umělecké a kulturní projekty Trutnově a okolí dlouhodobě. Firma Kasper Kovo je generálním partnerem Společenského centra pro kulturu UFFO a také Galerie Města Trutnova. Tato společnost zaměřená na kovovýrobu za poslední roky vyrobila desítky nerezových soch, značnou část ve spolupráci se sochařem Michalem Gabrielem. Jedno z posledních společných děl, pět metrů vysoká socha Karla IV., bude slavnostně odhalena v Karlových Varech dne 7. 5. 2022.


Aktuálním a značně ambiciózním projektem Rudolfa a Renaty Kasperových je zrod galerie současného umění EPO1 v prostorách bývalé trutnovské elektrárny. Její otevření je naplánováno na květen 2023, ale již nyní, paralelně s probíhající rozsáhlou rekonstrukcí budovy, se v ní konají umělecké výstavy. Velkorysé prostory budou sloužit k vystavování soch a plastik mimořádných rozměrů, které se do jiných galerií nevejdou. Pod její záštitou také aktuálně vzniká sbírka výtvarných děl začínajících umělců, které má projekt dlouhodobě podporovat.

V loňském roce se manželům Kasperovým podařilo dokončit kompletní rekonstrukci kaple ve Slavětíně, jejíž interiér je sám o sobě uměleckým dílem, vyzdobeným drátěnými figurami sochařky Veroniky Psotkové. Prostor kaple poskytuje zázemí pro rozmanitá setkání i koncerty.

EY Podnikatel roku je prestižní soutěž s více než dvacetiletou tradicí. V různých kategoriích oceňuje mimořádné osobnosti na poli podnikání. U kandidátů zohledňuje především jejich podnikatelský příběh, poctivost, využívané technologie a také přístup k udržitelnému podnikání a celospolečenskou prospěšnost. Vyhlašuje se téměř v 60 zemích světa a výherci reprezentují svou zemi na světovém finále soutěže v Monte Carlu.